Data:

Stopmotion i MOC


 
O animacji poklatkowej (stopmotion)

Jakiś czas temu zainteresowałem się żywo animacją poklatkową. Po obejrzeniu kilku kinowych produkcji wykonanych tą metodą (m.in. „Gnijąca Panna Młoda”, „Wallace & Gromit”) i wielu amatorskich domowych animacji dostępnych w sieci postanowiłem samemu się tym trochę pobawić.
Animować zacząłem figurkami z klocków, ponieważ miałem ich trochę z dzieciństwa (poczytaj w Wikipedii o BrickFilm).
Podczas poszukiwań informacji o animacji zobaczyłem, że bardzo mało jest na ten temat materiałów w języku polskim i dlatego postanowiłem, że samodzielnie zdobywając wiedzę i doświadczenia będę na bieżąco dzielił się nimi z innymi. I tak oto powstał ten blog.
Ze względu na koszty i samodzielne zdobywanie doświadczeń idę drogą „domowego amatora”, który stara się zdziałać coś skromnymi środkami.

Super Production Studio - czyli innymi słowy moja wesoła twórczość.

Jako, że nawet twórcy amatorskich animacji poklatkowych wymyślają nazwy dla swojego tzw. studio -czyli w większości przypadków dla małego pokoju 3m x 4m, małego stolika, lampki biurkowej i jakiegoś leciwego kompa - to ja też jako jeden z takich ludzi - coś wymyśliłem aby łatwiej mi było podbić świat ;)

Do animacji używam głównie figurek Lego i Cobi oraz plasteliny (jako masy służącej do stabilizacji elementów i do efektów specjalnych) ;). Szczegółowy spis programów itp. znajduje się w artykule, do którego link znajduje się na początku tej strony.
Nie używam (póki co) elementów wygenerowanych w programach do tworzenia grafiki i animacji 3D. Powodem jest niska wydajność mojego komputera przy pracy z takimi narzędziami.
Czasem mój sprzęt ma problemy nawet z obsługą programu LDD do projektowania z klocków i przy zwykłej obróbce małych materiałów wideo o rozdzielczość 640x480 ;). Więc staram się go nie zarzynać jeszcze bardziej skomplikowanymi programami do modelowania i renderowania.

Zapraszam do oglądania! Mam nadzieję, że z każdym filmem będzie można gołym okiem ocenić postępującą ewolucję ;)
Do tej pory tylko eksperymentowałem, poznając sprzęt, programy i rozwiązania.
Nie zrobiłem jeszcze w pełni gotowej animacji, ale mam taki zamiar.
W procesie nauki i tworzenia przeszkodziły mi poważne awarie komputera (spalone: zasilacz, płyta główna, procesor i pamięci) oraz aparatu fotograficznego (migawka w kompaktowym Canonie Powershot A430).
Komputer po dłuższym czasie został naprawiony (a raczej wymieniony, ale niestety musiał być trochę słabszy kosztem lepszego zasilacza), a co do robienia zdjęć to przerzuciłem się na kamerkę internetową typu no-name, jednak jej jakość jest bardzo słaba.
Ciężko znaleźć odpowiednią kamerkę w rozsądnej cenie i sklep gdzie można by ją przetestować.
Jednak pomimo tych trudności i przeciwności losu nie poddaję się i nadal mam ochotę uczyć się nowych rzeczy. Póki co staram się systematycznie prowadzić ten blog i od czasu do czasu wrzucać przydatne materiały o animacji.
Pomysłów też mi nie brakuje i wrócę do animacji gdy tylko zbuduję sobie komfortowe środowisko pracy i oczywiście gdy znajdę wolny czas (duuuuużo czasu bo w końcu to stopmotion ;)).
 

Projekty w przygotowaniu:

Forma następnego, już w pełni normalnego (nie testowego) filmu będzie prawdopodobnie podobna do „ruchomego komiksu”, który można zobaczyć np. tutaj: ruchomy komiks „Lego Star Wars”.

Czas zakończenia produkcji jest nieokreślony… ;)





My Own Creation



MOC czyli skrót od angielskiego My Own Creation.
Będę więc tutaj przedstawiał swoje własne pomysły na modele z klocków.
Używane przeze mnie klocki to produkty firm Lego i Cobi.
Spis moich zestawów Lego.

Oprócz zdjęć i filmów, czasem będę umieszczał tutaj również pliki LFX programu Lego Digital Designer (więcej o programie).
Długo nic nie budowałem, ale teraz postaram się nadrobić zaległości – nawet jeśli nie w prawdziwych klockach to w wirtualnym budowaniu ;)
Serwisy z MOC: BrickShelf i MOC-Pages.


Moje projekty:
Foto / Wideo



Poczekaj chwilę na załadowanie się modułu Box.net z plikami LFX. Jeśli poniżej nie wyświetli się okienko z plikami sprawdź czy nie masz problemu np. z dodatkami do Firefoxa jak NoScript czy AdBlock.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzu możesz zadać mi pytanie, rozpocząć rozmowę z innymi czytelnikami, wnieść coś nowego do danego tekstu, zwrócić mi uwagę na jakiś błąd, czy zwyczajnie wyrazić swoją opinię.

Komentując zawsze zachowuj kulturę i traktuj innych tak jak sam byś chciał być traktowany. Po drugiej stronie siedzą prawdziwi ludzie.