Data:

piątek, 18 lutego 2011

AKTUALIZACJA: Więcej części w programie Lego Digital Designer

Opisane poniżej trochę zawiłe metody na uzyskanie większej ilości części w LDD są już NIEAKTUALNE. W nowej wersji (od 4.2.5) LDD ma domyślnie włączony tryb rozszerzony czyli Extended Mode.


AKTUALIZACJA: Cały wpis o metodzie uzyskania nowych części w LDD dotyczy odblokowania trybu Lego Universe, ale jakiś czas po opublikowaniu tego tekstu pojawił się nowy tryb zawierający jeszcze więcej części a mianowicie LDD Extended Mode. Metoda jego włączenia jest praktycznie taka sama jak w przypadku trybu Universe tylko wpisujemy inną nazwę. Szczegóły są na dole artykułu przy instrukcji.

Porada znaleziona na forum EuroBricks.com.

Lego Digital Designer to program wypuszczony przez Lego, który umożliwia łatwe i szybkie tworzenie własnych trójwymiarowych modeli.

Program oferuje trzy tryby budowy, różniące się dostępnymi częściami: Design By Me, Mindstorms, Creator.

Budowle z trybu Design By Me możemy wysłać bezpośrednio z programu do serwisu Lego umożliwiającego zakupienie naszych własnych modeli - jednak ceny są bardzo wysokie a przesyłka to koszt ok. 50 zł.

Po pewnym czasie pracy w programie możemy zauważyć, że nie oferuje on wszystkich istniejących części.
Ktoś jednak odkrył, że w plikach programu zaszyto ponad 1400 dodatkowych elementów.
Te dodatkowe klocki są dostępne w -domyślnie ukrytym przez twórców programu- trybie Universe.

Dalsza część w rozwinięciu.Poniżej aby być dokładnym przetłumaczyłem cały tekst z Euro Bricks:

Historia trybu Lego Universe:
Jak może wiecie w bazie danych programu Lego Digital Designer jest o wiele więcej elementów niż te, które możemy zobaczyć w paletach trybów DesignByMe/Mindstorm/Creator. Wszystkie te dodatkowe klocki są dostępne od pewnego czasu w LDD dla projektantów Lego Universe wewnątrz trybu nazwanego Lego Universe Mode.

Lego Universe Mode
Po owocnej rozmowie z zespołem twórców w Lego, dostęp do trybu LU jest teraz dostępny dla wszystkich fanów LDD. W trybie LU dostaniesz dostęp do wszystkich ponad 1400 elementów w LDD. Tryb LU powinien pokazać się jako nowa karta na ekranie powitalnym.


W nowym trybie są też dostępne nowe narzędzia:

- Narzędzie dekoracji, umożliwiające Ci "malowanie" dekoracji na klockach, które to umożliwiją.
- Kroplomierz umożliwiający pobranie koloru z dowolnej części widocznej obszarze budowy
- Paleta kolorów – umożliwia wybranie kolorów dla klocków. Poprzez przytrzymanie wskaźnika myszy na danym kolorze otrzymamy dostęp do pod-menu zawierającego inne odcienie. W palecie są też dostępne różne stopnie przezroczystości klocków - można np. zrobić szklane tory ;).

WAŻNE:
Proszę mieć na uwadze, ze Lego nie ponosi odpowiedzialności za problemy wynikajace z uzywania trybu Universe. Tryb Universe nie był projektowany z myślą o szerokiej publiczności, dlatego mogą w nim występować problemy związane z funkcjonalnością i geometrią klocków.
Lego udostępniło tryb Universe fanom Lego "takim jaki jest". Nie ma do niego wsparcia i używasz go na własne ryzyko. I naturalnie klocki z trybu Universe nie są dostępne do kupienia w opcjach DesignByMe i Pick-A-Brick.

Pytania i odpowiedzi:
P: Jeśli aktywuję tryb LU, to czy wtedy LDD nadal będzie miał aktywną automatyczną aktualizację przez Internet gdy zostanie wypuszczona nowa wersja?
O: Tak

P: Jeśli zaprojektuję coś w trybie LU to czy model będzie się poprawnie otwierał na komputerach w których LDD nie ma aktywowanego trybu LU?
O: Tak, i możesz też skopiować klocki z modeli w LU do plików LXF stworzonych w dowolnym innym trybie.

P: Czy Lego oferuje dla końcowych użytkowników jakieś wsparcie techniczne dotyczące trybu LU?
O: Nie

P: Czy możemy mieć pewność, że klocki dostępne w LU będą dostępne na zawsze?
O: Nie, klocki mogą być dodawane i usuwane przez Lego z trybu LU zawsze gdy wypuszczana jest nowa wersja LDD. Ale ryzyko, że klocek zostanie usunięty jest dużo, dużo mniejsze niż w przypadku trybu DesignByMe gdzie paleta dostępnych częsci jest zmieniana co roku.

P: Czy wszystkie kolory są dostępne w trybie LU?
O: Tak, te obecnie używane i te z których już nie korzystamy.

P: Wow, w trybie LU mogę nadawać klockom dowolne kolory i mogę w ten sposób zrobić np. przezroczyste (szklane) opony.
O: Tak, ale ma to plusy i minusy. Plus, ponieważ w chwili gdy Lego wypuści część w nowym kolorze to łatwo to zastosować do własnych projektów. Minus, ponieważ jest ryzyko, ze użyjesz koloru, który nie jest dostępny i kiedy zechcesz zamówić takie elementy, zamówienie nie będzie mogło być zrealizowane.

Wskazówka: Jeśli masz obecnie model zrobiony w innym trybie i chcesz przerobić go na tryb LU kliknij: View, New Themes, Lego Universe.

Aby go odblokować należy wykonać poniższe kroki:

Aktywacja trybu dla użytkowników Windows.
1. Zamknij program Lego Digital Designer (LDD)
2. Odszukaj plik "preferences.ini" w katalogu LDD.

W Windows 7 i Vista powinien on być tutaj: C:\Users\UserName(nazwa użytkownika)\AppData\Roaming\LEGO Company\LEGO Digital Designer\preferences.ini
W Windows XP powinien on być tutaj: C:\Documents And Settings\UserName(nazwa użytkownika)\ApplicationData\Lego Company\Lego Digital Designer\preferences.ini
WSKAZÓWKA: Jeśli nie możesz znaleźć katalogu i pliku, otwórz dowolne okno i kliknij "Narzędzia", wybierz "Opcje folderów", następnie zakładkę "Widok", a następnie w spisie opcji znajdź i zaznacz "Pokaż ukryte pliki i foldery".

3. Otwórz plik preferences.ini w edytorze tekstu (np. Notatnik lub Notepad++) i dodaj linię: Themeaccess=LEGOUniverse 
(AKTUALIZACJA: udostępniono nowy tryb LDD Extended Mode i aby go uzyskać wpisujemy Themeaccess=LDDExtended)
4. Zapisz zmiany
5. Uruchom LDD i korzystaj z nowych części w trybie LEGO Universe.

================
Aktywacja dla użytkowników Mac. 

1. Zamknij LDD 
2. Znajdź plik preferences.ini in /User/Library/Application Support/LEGO Company/LEGO Digital Designer/preferences.ini

3. Otwórz plik preferences.ini w edytorze tekstu i dodaj linię: Themeaccess=LEGOUniverse
(AKTUALIZACJA: udostępniono nowy tryb LDD Extended Mode i aby go uzyskać wpisujemy Themeaccess=LDDExtended) 
4. Zapisz zmiany
5. Uruchom LDD i korzystaj z nowych części w trybie LEGO Universe.


Sprostowanie od autora tłumaczenia:
Na forum z powyższą poradą jest też prośba aby nie publikować jej na innych stronach w sieci:
"Please do NOT re-post that information on the internet, on this forum or any other forum. Instead, link to this post. Thank you"

Dlatego aby uszanować wolę oryginalnego autora także proszę aby nie publikować w sieci powyższego tłumaczenia jak i oryginalnego tekstu.
Powyższy poradnik został przetłumaczony z angielskiego tekstu i opublikowany tutaj na potrzeby polskojęzycznych użytkowników LDD.
Proszę publikować jedynie odnośniki- zamieszczając link do tego bloga proszę zamieścić także link do tekstu oryginalnego.

6 komentarzy:

 1. PROSZE O POMOC RYSUNKOWĄ BO NIEROZUMIEM

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, wszędzie tego szukałem, teraz możliwości LDD są praktycznie nieograniczone.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi niedziała jakby mógł to ktoś sprawdzić na werdi LEGO Digital Designer 4.1.8.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Anonimowy -"Mi niedziała jakby mógł to ktoś sprawdzić na wersji LEGO Digital Designer 4.1.8."

  U mnie wszystko gra, więc może robisz coś nie tak? Może napisz więcej szczegółów.
  I na litość powymyślajcie sobie ludziska jakieś pseudonimy bo niedługo będą tu komentarze od samych anonimów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na wersi 4.2.5 nie działa nie mam zielonego pojęcia jak wy to robicie że wam to działa już pomału zaczynam podejrzewać że ściema z tym universe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 4.2.5 ten tryb jest wyłączony, ale zastąpiono go domyślnie włączonym Extended Mode, który ma więcej części niż miał tryb Universe. Zieloną dużą czcionką na samej górze wpisu od pewnego czasu jest informacja o tym ;)

   Usuń

W komentarzu możesz zadać mi pytanie, rozpocząć rozmowę z innymi czytelnikami, wnieść coś nowego do danego tekstu, zwrócić mi uwagę na jakiś błąd, czy zwyczajnie wyrazić swoją opinię.

Komentując zawsze zachowuj kulturę i traktuj innych tak jak sam byś chciał być traktowany. Po drugiej stronie siedzą prawdziwi ludzie.